Inovacijų „spiečius“ pakilo į Kosmosą

fotobig697

Šių metų lapkričio 20 dieną Tarptautinei kosminei stočiai (TKS) sukako 15 metų. Šiomis dienomis stoties viduje ir atvirame kosmose buvo eksponuojamas specialiai į TKS nuskraidintas būsimų 2014 metų Žiemos olimpinių žaidynių Sočyje olimpinis deglas. Tačiau ne ši olimpinio deglo pabuvojimo kosmose inovacija atvertė naują inovacijų istorijos kosmose puslapį. 

Lapkričio 20 dienos ryte (Europos laiku), o sutemoms apgaubus rytinę JAV  pakrantę iš Valopso* salos (Virdžinijos valstija) raketa nešėja Minotaurus-1 į orbitą iškėlė 29 mažus palydovus. Neapsiniaukusiame Šiaurės Amerikos žemyno danguje vaizdingą startą, beveik prilygstantį dirbtinei Saulei, galėjo stebėti milijonai JAV gyventojų. Beveik visi palydovai priklausė taip vadinamai pikopalydovų (nuo 100 iki 1000 g) ir nanopalydovų (nuo 1iki 10 kg) klasei. Vienintelis sunkiausias palydovas svėrė 180 kg. Darbai ir užduotys kuriuos turės atlikti palydovai dar ilgai bus aprašomi ir aptarinėjami techninėje literatūroje. Pagrindiniai keliami tikslai yra technologijų išbandymas. Tačiau kai kurie vykdys magnetosferos mokslinius tyrimus, kosminės erdvės stebėjimus, fotografuos Žemę ir pan. Palydovų savininkų (visi iš JAV) spektras ganėtinai platus – universitetai, Los Alamos nacionalinė laboratorija, NASA, JAV karinės oro pajėgos, privačios kompanijos ir pan. Įsidėmėtina Los Alamos 8 palydovų spiečiaus veikla, JAV armijos kelių palydovų stebėsenos sistema, NASA antrą kartą į kosmosą keliamas išmanusis telefonas Nexus ir t.t. O štai Vermonto technikos koledžo palydovas, sveriantis vos 1 kg, „treniruosis“ numatomam skraidymui aplink Mėnulį. Minėto starto metu buvo pasiektas naujas vienu metu iškeltų palydovų į orbitą rekordas. Iki tol vienu metu didžiausią skaičių (keturiolika) 2007 m. balandžio 17 d. buvo iškėlusi Rusijos raketa Dnepr.

Praėjus kiek daugiau nei parai, lapkričio 21 d. apie vidurdienį (Europos laiku) kitame pasaulio taške, Rusijoje, iš „Jasnyj“ poligono pakilo Roskosmos ir Ukrainos kosmoso agentūros raketa nešėja Dnepr su 32 palydovais. Išskyrus ukrainiečių modulį, pritaisytą prie viršutinės pakopos, ir sveriantį 1910 kg, visi kiti palydovai sveria vos 1-2 kg. Palydovų savininkų spektras labai platus: Argentina, Peru, Italija, JAV, Jungtinė Karalystė, Vokietija, Norvegija, Jungtiniai arabų emyratai, Pietų Afrika, Pietų Korėja, Kanada, Olandija, Singapūras, Danija, Ekvadoras, Ispanija, netgi Pakistanas. Institucijų spektras taip pat platus, palydovus gamino ir skrydžiui ruošė universitetai, mokslo institutai, privačios kompanijos. Keli palydovai priklauso dviems ar net 3 valstybėms. Įdomesni atvejai tai Italijos palydovas (palydovas motina), iš kurio, jam skriejant orbita bus išleisti dar 8 kitų šalių mažesni palydovai. O Peru nanopalydovas, sveriantis vos 1270 g,  po kurio laiko išleis pikopalydovą sveriantį vos 127 g. Beveik visų palydovų misija patikrinti įdiegtas technologija, tačiau kai kurie vykdys magnetosferos mokslinius tyrimus, vykdys ryšio seansus. Netikėtas ir mažųjų palydovų pradininko prof. Roberto Tvigso (Robert Twiggs) sprendinys. Į orbitą iškeltas 50 JAV dolerių kainuojantis palydovas „$50SAT“ (7,5 x 5 x 5 cm) eksperimentuos ar mikroradio imtuvas sugebės siųsti ir priimti signalus iš kitų orbitoje skriejančių palydovų.

Simboliška, kad kažkada priešiškomis buvusių valstybių balistinės raketos, perdarytos į raketas nešėjas, rekordais pasveikino TKS, kuri jau seniai yra pasaulio kosminių valstybių susitaikymo ir bendrų priešakinių technologijų (žinoma ir inovacijų) kūrimo vieta ir simbolis.

Šių metų kosminių inovacijų „saliutas“ į kosmosą dar nesibaigė. Gruodžio 5 d. JAV su raketa Atlas-5 numatoma į orbitą iškelti 13 JAV palydovų. Šie palydovai turės rimtesnę misiją: vykdys ryšio eksperimentus, tyrinės jonosferą, 3 palydovai vykdys šnipinėjimo užduotis. Visų palydovų svoris bus tarp 1 ir 5 kg. Prie dviejų palydovų, priklausančių kompanijai Aerospace Corporation, pagaminimo prisidėjo lietuvių kilmės amerikietis Petras Karuža.

O štai gruodžio 15 d. numatomas naujas rekordinis startas. Raketa pakėlėja Antares-120 į orbitą iškels TKS logistikos modulį Cygnus 2, o pastarasis į TKS nuskraidins 33 palydovus. Visi palydovai priklauso nanopalydovų klasei. Toks palydovų kiekis į TKS pristatomas pirmą kartą. Visi palydovai priklauso JAV, išskyrus tris: du yra lietuviški, tai LituanicaSat-1 ir LitSat-1, o trečiasis priklauso Peru. Visi palydovai iš TKS bus išleisti į kosmosą per specialiai 2012 m. rudenį japonų specialistų prie TKS prikabintą robotinę ranką „Kibo“. Pirmą kartą kosmoso istorijoje 28 palydovai (sveriantys apie 3 kg kiekvienas) suformuos specialų spiečių ir vykdys Žemės fotografavimo užduotis.

NASA jau neslepia, kad tokie maži palydovai bus nuolatiniai tolimų misijų pagalbininkai, jie bus skraidinami ir į Mėnulį, Marsą, Venerą, bet ir bus darbščios kosmoso bitutės skrydžiuose link asteroidų metu.

Informacija pateikta iš NASA, ROSKOSMOS, JAXA ir kitų valstybių kosmoso agentūrų informacijos šaltinių.
*š.m. gruodžio 15 d. iš čia numatoma pakelti ir abu lietuviškus palydovus LituanicaSat-1 ir LitSat-1.

Straipsnio autorius Saulius Lapienis (LIC projektų konsultantas)
2013-11-21
www.inovacijos.lt