InSight ruošiasi nusileisti Marse

InSight ruošiasi nusileisti Marse

Šiandien vakare į Marso atmosferą įskris kosminis zondas InSight. Jis taps pirmuoju, nuo 2016 m. žemiečių pasiutiniu, kuris pabandys nusileisti ant Raudonosios planetos paviršiaus. Ankstesnysis bandymas, kurį atliko Schiaparelli zondas buvo nesėkmingas, jis sudužo dėl aukščio nustatymo klaidos. Vis tik reikia neužmiršti, kad NASA turi solidžią patirtį panašių nusileidimų. Be to InSight sukurtas jau patikrintos Phoenix aparato nusileidimo platformos bazėje, sėkmingai nusileidusio Marse 2008 metais.

InSight įskries į Marso atmosferą 19:47 pasauliniu laiku (apie 21:47 mūsų laiku) judėdamas apie 5,5 km/s greičiu. Jo šiluminis skydas įkais iki 1500 °C, o pats aparatas pajus 7,5 G perkrovas. Po to, kai sumažės leidimosi greitis, apsauginis skydas atsiskirs ir pradės veikti parašiutinė sistema.

Likus 45 sekundėms iki Marso paviršiaus InSight nusimes parašiutą ir leisis naudodamas nusileidimo variklius. Visas nusileidimas nuo įskriejimo į atmosferą iki nusileidimo truks 6 minutes 45 sekundes.

InSight nusileidimą stebės antžeminės stotys, taip pat kosminiai aparatai skriejantys Marso orbitoje. Pavyzdžiui zondas MRO palaikys ryšį su nusileidimo platforma ir pabandys nufotografuoti parašiuto kupolo išskleidimo momentą. Vėliau visus surinktus duomenis jis persiųs į Žemę. Po keleto valandų virš nusileidimo vietos praskries Mars Odyssey. Jis turi persiųsti nusileidimo telemetriją ir pirmąsias Marso nuotraukas gautas InSight kameromis.

Taip pat NASA planuoja atlikti atskirą eksperimentą retransliuojant InSight telemetriją dviejų eksperimentinių cubsatų MarCO pagalba. Jie buvo nusiųsti link Marso kartu su pagrindiniu aparatu. Abu mažieji palydovai sėkmingai įveikė tarpplanetinį skrydį ir nėra pagrindo nerimauti, kad jie neįvykdys užduoties. Jei viskas klostysis pagal planą, cubsatai galės stebėti nusileidimą realiu laiku. Gal būt būtent jie perduos į Žemę pirmąją InSight kamerų nuotrauką.

Tiesioginė nusileidimo transliacija vyks NASA svetainėje (https://www.nasa.gov/nasalive) ir prasidės 21.00 val.

InSight nusileis Elysium Planitia rajone – plačioje vulkaninės kilmės lygumoje, esančioje Marso pusiaujo regione. Pagrindinis misijos tikslas išsiaiškinti vidinę Raudonosios planetos sandarą ir tektoninį aktyvumą. Šiai užduočiai yra parengti du pagrindiniai instrumentai: seismometras SEIS ir zondas šiluminiam srautui matuoti NR3. Abu instrumentai robotizuotos rankos pagalba bus iškrauti iš nusileidimo platformos ir išdėstyti planetos paviršiuje.

Taip pat kosminis aparatas InSight gabena dvi mikroschemas, kuriose yra įrašyti 2,5 milijono žmonių vardai, kurie dalyvavo akcijoje „Nusiųsk savo vardą į Marsą“.