Lietuva oficialiai prisijungė prie tarptautinio UNISEC tinklo

UNISEC EUROPE

Lapkričio 18 – 20 dienomis vykusio pasaulinio Universitetinio kosmoso inžinerijos konsorciumo UNISEC (University Space Engineering Consortium) susirinkimo metu prie šio globalaus universitetų tinklo oficialiai buvo prijungta dešimt šalių, tarp kurių ir Lietuva.

Lietuvos kosmoso asociacija su Tokyo ir Wakiyama universitetais Japonijoje bendradarbiauja jau nuo 2011 – ųjų metų. „Tačiau tik šiais metais asociacija tapo oficialia UNISEC Global ir UNISEC Europe nare. Mano žiniomis šiuo metu UNISEC vienija virš trisdešimt šalių“, – teigė Lietuvos kosmoso asociacijos direktorius Vidmantas Tomkus.

Pasak ūkio viceministro Mariaus Skarupsko, narystė organizacijoje UNISEC atveria galimybes bendradarbiauti su Japonija kuriant kosmoso technologijas bei leidžia užmegzti ryšius su kitomis Azijos, Okeanijos, Afrikos ir Lotynų Amerikos šalimis. Ateityje Lietuva ketintų sustiprinti bendradarbiavimą su Japonija kuriant ir paleidžiant į orbitą mažuosius palydovus.

Iki tapimo oficialiais nariais Lietuvos universitetų studentai aktyviai dalyvavo UNISEC organizuojamoje Nanopalydovų misijos idėjų konkurse (The Mission Idea Contest (MIC). „Šiais metais mes ne tik tapome šio pasaulinio universitetų tinklo nariais, bet ir Nanopalydovų Misijos Idėjų konkurse sėkmingai pasirodė Kauno technologijų universiteto studentas Algis Karpavičius. Jis buvo vienas iš konkurso finalistų”, – džiaugėsi V. Tomkus. Šiuo konkursu siekiama aerokosmoso inžinieriams, studentams, konsultantams ir visiems asmenims, besidomintiems kosmosu, suteikti galimybę pasidalinti savo idėjomis ir sulaukti ne tik dėmesio, bet ir investicijų galimybių tarptautiniu mastu.

UNISEC veikloje taip pat aktyviai dalyvauja ir Vilniaus Universiteto studentai, bei Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto A. Gustaičio aviacijos instituto ir Elektronikos fakulteto darbuotojai bei studentai. „Lietuvos prisijungimas prie UNISEC tinklo atveria dar didesnes galimybes įsijungti į tarptautinę mokslinę inžinerinę kūrybą. Jei anksčiau kosmoso technologijos buvo prieinamos tik siauram specialistų ratui, dabar jos tapo atviros, nes siekiama integruoti visas kūrybines jėgas. Tai atveria dar daugiau galimybių studentams, – pasakojo Jonas Stankūnas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Antano Gustaičio aviacijos instituto (AGAI) direktorius.

UNISEC kuriamo pasaulinio universitetų tinklo tikslas – sukurti tinkamas sąlygas studentams iš įvairių pasaulio šalių dalytis savo idėjomis, kurti technologijas, pritaikomas įvairiose kosmoso veiklose. Šis universitetų tinklas taip pat remia ir technologinius, inžinerinius mokslus universitetuose. Parama gali būti skiriama studentams ar tyrimams, tyrėjų grupėms. Iki 2020 – ųjų metų UNISEC siekia sukurti daugiau nei 100 šalių tinklą, kuriem studentai galės dalyvauti praktiniuose kosminiuose projektuose.