Baltoji knyga

Žinių ekonomikos forumas ir Lietuvos kosmoso asociacija 2012 metų vasario 22 dieną organizavo seminarą „Lietuvos kosmoso sektoriaus perspektyvos: kosmoso mokslo ir technologijų baltoji knyga“.

Seminare buvo pristatytos Lietuvos kosmoso sektoriaus plėtros kryptys, priemonės, tikslinės grupės, vyko diskusija, kur link Lietuva turi eiti ir ką turėtų daryti, kad pasiektų proveržį kosmoso srityje.

Seminaro dalyvius pasveikino Lietuvos Respublikos susisiekimo viceministras Rimvydas Vaštakas, kuris pasidžiaugė, kad kosmoso srityje vykdomos tokios iniciatyvos kaip tarptautinė kosmoso konferencija SEMWO, kurios metu Lietuva pristatoma pasauliui. Taip pat padrąsino, kad nors esame maža šalis, bet turime būti stiprūs, matyti perspektyvas, kad kosmoso technologijos Lietuvoje turi ateitį. Ir tik nuo mūsų pačių priklauso, kokią naudą turėsime iš kosmoso technologijų.

Seminare patirtimi pasidalino Lietuvos kosmoso asociacijos direktorius Vidmantas Tomkus, kuris apžvelgė pasaulinę kosmoso ekonomiką, Europos kosmoso politiką, Lietuvos perspektyvas Europos kosmoso agentūros veikloje, aptarė Lietuvos BVP ir eksporto struktūrą, galimus verslo modelius, kosmoso paslaugas ir jų pritaikymo sritis, reikalingus finansinius ir žmogiškuosius išteklius. Pristatydamas kosmoso sektoriaus plėtros kryptis, Vidmantas aptarė nemažai galimų krypčių: transporto, ryšių, informacijos, navigacijos, turizmo paslaugos, gyvybės palaikymo sistemos ir medicininė priežiūra, naudingos iškasenos.

Domantas Bručas, Kosmoso mokslo ir technologijų instituto direktorius, pristatė Lietuvos kompetencijas, tinkamas integravimui į kosmoso sektorių, akcentavo, kad būtina ieškoti specializuotų sferų produktų ir paslaugų vystymui.

Diskusijos dalyviai išsakė mintis dėl Lietuvos potencialo panaudojimo, kokius produktus ir paslaugas galime gaminti/teikti ir kaip galime sukurti nacionalinę ir tarptautinę marketingo sistemą. Mindaugas Dagys, Fizinių ir technologijos mokslų centro direktoriaus pavaduotojas, akcentavo, kad mūsų mokslininkai turi jungtis ir bendradarbiauti su pasaulio mokslininkais, kartu kurti naujausias technologijas.

Didelį potencialą ir galimybes turi kosminių technologijų panaudojimas žemės ūkio srityje. Zenonas Dabkevičius, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius, aptarė kosminių technologijų panaudojimą kuriant geografines pozicionavimo sistemas, vertinant žemėnaudų ir pasėlių plotų bei pasėlių kokybę, gaminant maistą ir maisto papildus bei perdirbant atliekas kosminiuose laivuose.

Lazerinių technologijų įmonės „Altechna“ Valdybos pirmininkas Gintas Šlekys akcentavo, kad norint pasiekti proveržį, būtina bendradarbiauti, sukoordinuoti ir sujungti tą potencialą, kurį turime, ieškoti to, ko reikia rinkoms ir patenkinti rinkos poreikius. Svarbu palaikyti mūsų šalies siekį vystyti kosmoso technologijas.

Kosmoso mokslo ir technologijų instituto direktorius plėtrai Saulius Lapienis teigė, kad reikia pradėti nuo žinių ir jų paieškos, nuo to, ar jų yra Lietuvoje, ar galime jas parduoti ir iš jų sukurti naujų. Plėtros kryptys, kurias apžvelgė Saulius, tai – informatika, dirbtinė biologija, naujos kartos ryšiai, naujos (smart), adaptuotos ir pritaikytos medžiagos, televizija ir internetas iš kosmoso, oro sistemos, bepiločiai skraidantys aparatai, technologijų miniatiūrizavimas. Saulius pabrėžė, kad tikrai turime potencialo, turime mokslininkų, daug pasiekusių įvairiose mokslų srityse, ir galima panaudoti jų sukurtus mokslo rezultatus kosmoso srityje.

Kviečiame susipažinti su seminaro programa, pranešimais:

Seminaro programa

Galimos kosminės ir erdvinės technologijos žemės ūkyje. Zenonas Dabkevičius, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius

Lietuvos kosmoso sektoriaus plėtros kryptys 2014-2018. Baltoji knyga. Vidmantas Tomkus, Lietuvos kosmoso asociacijos direktorius

Kosmoso plėtros įgyvendinimo priemonės ir tikslinės grupės. Domantas Bručas, Kosmoso mokslo ir technologijų instituto direktorius

Pamąstymai apie kosmoso technologijų rinką ir eksportą. Saulius Lapienis, Kosmoso mokslo ir technologijų instituto direktorius plėtrai

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/var/www/vhosts/kmti.lt/space-lt.eu/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.

Lietuvos kosmoso asociacijos nuotraukos. Seminaro pranešėjai ir dalyviai, diskusijos dalyviai.

LKA_LOGO-sumažintas ZEF_logo_1-3 ES