Naujausios žinios iš Hjustono: pakeista pirmojo lietuviško palydovo LitSat-1 pakėlimo į kosmosą data

Penktadienį pranešta, kad keičiasi Kauno technologijos universitete sukurto pirmojo lietuviško palydovo LitSat-1 skrydžio į Tarptautinę kosminę stotį data. Apie tai, kad erdvėlaivis, pakelsiantis šį ir kitos lietuvių komandos pagamintą palydovą į kosmosą, kils gruodžio 15-ąją, o ne 8 -ąją, Hjustone šiuo metu besilankančius „LitSat- 1“ komandos narius susitikime informavo „Orbital sciences“ viceprezidentas Frankas DeMauro.

„Mūsų kompanijai ši misija itin svarbi, atsargas į Tarptautinę kosminę stotį pagal NASA užsakymą gabensime pirmą kartą,“ – sakė F.DeMauro.

Norėdama sumažinti pervežimo kaštus ir sukurti alternatyvią kosmoso transporto sistemą, NASA patikėjo krovinių gabenimą į TKS dviem privačioms Amerikos kompanijoms. Viena jų – „Orbital Sciences“, kuri šiemet sėkmingai įgyvendino jau du demonstracinius skrydžius ir gruodį kartu su lietuviškuoju palydovu į TKS nugabens beveik pusantros tonos krovinių.

„Pademonstravome NASA, kad galime greitai vykdyti užsakymus ir saugiai nugabenti astronautams gyvybiškai svarbias atsargas bei mokslinę įrangą. O tokius edukacinius projektus kaip lietuviškasis „LitSat-1“ savo erdvėlaivyje mums itin malonu matyti,“ – sakė „Orbital Sciences“ viceprezidentas.

Šiuo metu erdvėlaivis „Cygnus“ yra Valopso kosmodrome, į jį jau pakrauti du trečdaliai visų gruodžio misijai numatytų krovinių. Šiandien erdvėlaivio krovinių modulį planuojama prijungti prie kosminio transporterio, o vėliau – prie raketos nešėjos, kuri iškels erdvėlaivį į kosminę orbitą.

„Nors starto data numatyta gruodžio 15-ą, tikimybė, kad ji keisis vis dar išlieka – pavyzdžiui, jei ilgiau nei planuojam užtruktų erdvėlaivio surinkimas. Paleidimo laiką papildomai gali koreguoti ir oro sąlygos,“ – sakė F.DeMauro.

Pasak „Orbital Sciences“ atstovo, tiksli data bus žinoma likus dviems savaitėms iki raketos paleidimo. Vis tik jis patikino, kad Kauno technologijos universitete sukurtas pirmasis lietuviškas palydovas „LitSat-1” Tarptautinę kosminę stotį pasieks dar šiemet.

„LitSat-1” yra pirmasis lietuviškas palydovas, sukonstruotas Kauno technologijos universitete. Sukurtas padedant Lietuvos kosmoso asociacijai ir Kosmoso mokslų ir technologijų institutui, jis jau gruodžio mėnesį bus pakeltas į tarptautinę kosminę stotį.

Kai su „LitSat-1“ bus užmegztas ryšys, jo pagalba pirmą kartą iš kosmoso bus ištransliuoti trys tautos išrinkti lietuviški žodžiai. Kokie jie bus, nuspręs Lietuvos žmonės, jau dabar siūlantys brangiausius sau ir Lietuvai žodžius šioje projekto „Misija Lituanica 80“ svetainėje.