Neeilinė karjera: nuo išsigelbėjimo jūroje iki astronautų paieškų vandenyne

„Paskraidykime“ Lietuvos istorijos erdvėse, kurios yra apgaubtos užmaršties apvalkalu. Neabejoju, F. E. Bakučio istorija daugelį nustebins taip pat, kaip mane.

Pasiremiant NASA archyvais per keletą metų pavyko surinkti solidų informacijos lobyną, skirtą ruošiamai knygai apie lietuvius (ir lietuvių kilmę turinčius asmenis), kurie prisidėjo prie kosmoso, aviacijos ir karo technologijų plėtros.

Gavus žurnalo „Aviacijos pasaulis“ redaktorės pasiūlymą parašyti straipsnių ciklą, sunkoka buvo apsispręsti apie kurį iš jų rašyti pirmąjį straipsnį naujoje žurnalo rubrikoje „Kosmosas“. Pasirinkau Fred E. Bakučio asmenybę. Šio neeilines karjeros aukštumas pasiekusio lietuvių kilmės JAV karinio jūrų laivyno lakūno gyvenimo istorija yra verta daugiau nei vieno straipsnio. Likimas Bakučiui lėmė taip, kad pašovus jo lėktuvą kare prieš Japoniją gelbėjimosi valtelėje teko savaitę plūduriuoti jūroje, kol jį išgelbėjo pro šalį plaukęs JAV lėktuvnešis. Savo karjeros pabaigoje pačiam teko vadovauti JAV pilotuojamų erdvėlaivių Ramiojo vandenyno paieškos pajėgų lėktuvnešiams ir būti atsakingam už modulių su JAV astronautais, grįžtančiais iš skrydžių į Mėnulį, paieškas ir iškėlimą iš Atlanto ar Ramiojo vandenyno bangų.

F. E. Bakučio gyvenimo istorija tikrai verta atskiros knygos. Apie jį lietuviškuose šaltiniuose užsimenama tik „Plieno sparnų“ skyrelyje „Lietuviai JAV Karinėse oro pajėgose“: „Komanderis Fred E. Bakutis, U.S.N., iš Brockton, Mass., naikintuvų grupės vadas, numušęs 6 japonų lėktuvus. Pašovus jo lėktuvą, jis nusileido jūron, kur po 7 dienų guminiame laivelyje JAV karo laivas jį išgelbėjo“.

Ką gi „paskraidykime“ Lietuvos istorijos erdvėse, kurios kai kur yra apgaubtos užmaršties apvalkalu.

<…>

JAV reaktyvinių lėktuvų eros pradžia

F. E. Bakutis, dirbdamas Aeronautikos biure, vykdė bandomuosius skrydžius Patuksente (Patuxent), Merilendo valstijoje, tarp jų ir su pirmaisiais JAV reaktyviniais lėktuvais. Patuksente yra JAV karinio jūrų laivyno lakūnų bandytojų mokykla, kuri tikrina ir įvertina karinio jūrų laivyno aviacijos sistemas. 1945 m. birželio 11 d. E. F. Bakutis pirmą kartą skrido reaktyviniu lėktuvu Bell YP-59A „Aircomet“. Tai buvo 50-asis reaktyvinio lėktuvo skrydis JAV istorijoje. Pirmą kartą reaktyvinio lėktuvo skrydis JAV įvykdytas 1942 m. spalį reaktyviniu lėktuvu Bell P-59. Pažymėtina, kad reaktyvinį lėktuvą Bell YP-59A „Aircomet“ savo bazėje testavo NASA.Naikintuvą Grumman F6F-5 „Hellcat“ ir reaktyvinį lėktuvą Bell YP-59A „Aircomet“, su kokiais skraidė ir F. E. Bakutis, galima pamatyti Orlaivių šlovės muziejuje (Chino, Kalifornija).

<…>

Mėnulio programa „Apollo“

1968 metais, prasidėjus JAV pilotuojamiems skrydžiams į Mėnulį, kontradmirolas F. E. Bakutis reguliariai buvo įtraukiamas į Apollo 7, 8, 9, 10 ir 11 misijų atsakingų pareigūnų sąrašus. Pažymėtina, kad Apollo 11 skryždio oficialių pareigūnų sąraše jo pavardė yra įrašyta greta žinomo raketų kūrėjo dr. Vernerio fon Brauno (Wernher Von Braun). Bakučio, kaip JAV pilotuojamų erdvėlaivių Ramiojo vandenyno paieškos pajėgų vado ir JAV gynybos departamento atstovo, užduotis buvo užtikrinti grįžtančių iš Mėnulio Apollo valdymo modulių su astronautais paiešką ir paėmimą iš vandenyno. Gynybos departamentas kartu su NASA sukūrė stebėjimo iš laivų ir orlaivių sistemą. Paieškos operacijoms buvo naudojami karinių jūrų ir oro pajėgų lėktuvai. Kad geriau įsivaizduotumėte operatyvinės paieškos tarnybos užduotis, pateiksiu trumpus modulių nusileidimo vietų aprašymus.

<…>

Epilogas

Išėjęs į pensiją F. E. Bakutis gyveno Maili miestelyje, trečioje pagal dydį Havajų salyno Oahu (liet. susibūrimo vieta) saloje. Nenurimdamas be veiklos inicijavo, kad 1990 m. būtų uždarytas Oahu saloje esantis karinio jūrų laivyno „Barbers Point“ oro uostas. Nuo to meto pakrantėje pradėjo plaukioti banglentininkai, o žvejai Perl Harbore – gaudyti žuvų jauką. Būdamas 80-ies metų F. E. Bakutis dar gerai plaukiojo banglente.

Kontradmirolas F. E. Bakutis mirė 2009 m. spalio 4 dieną. Jo pelenai buvo išbarstyti Oahu salos Ulehava 2-ojo parko paplūdimyje.

„Didis dalykas buvo tai, kad tėvas nuolat pamokslavo – visada turite rasti tai, ką patinka daryti, nepriklausomai nuo to, kur patektumėte“, – sako kontradmirolo sūnus.

Kontradmirolas F. E. Bakutis yra vienintelis istorijoje karinių jūrų laivynų pareigūnas, vadovavęs šiaurinio ir pietinio pusrutulių operatyvinėms pajėgoms, kadangi būdamas Havajų jūros sienos vadu jis tuo pat metu vadovavo Aliaskos jūros ir Antarktidos sienoms.

Visą Sauliaus Lapienio straipsnio versiją žurnale “Aviacijos pasaulis” Nr. 2 2013 galite skaityti čia.

Nuotraukoje F. E. Bakutis (Autorystė: veterantributes.org)