„XXI amžiuje sunku rasti lietuvį, kuris valgytų cepelinus dažniau nei du kartus per metus. Šis žodis man asmeniškai primena, kad egzistuoja ir dar viena Lietuva“, – sakė žurnalistas, rašytojas ir etiketo žinovas Giedrius Drukteinis (L. Balandžio nuotr.), kai tarp populiariausių siūlomų lietuviškų žodžių, iš kurių trys pirmą kartą nuskambės kosmose, lietuviai paminėjo „cepelinai“. Nors iš pirmo žvilgsnio paprasti ir kasdienybėje vartojami žodžiai gali pasirodyti niekuo nereikšmingi, tačiau realybėje jie daug ką pasako apie mus pačius ir mūsų puoselėjams vertybes. Paprastuose žodžiuose yra paslėpta gili mintis, kuri, pasirodo, ne visada džiuginanti ir maloni. Po kelis mėnesius trukusios apklausos, per kurią Lietuvos žmonės jau pasiūlė daugiau nei 100 tūkst. žodžių, G.Drukteinis padėjo apžvelgti tendencijas ir pasiaiškinti žmonių pasirinkimo motyvus. Daugiau apie tai skaitykite šiame straipsnyje.

07

„Jaučiuosi kaip kosmose. Patyriau tiek daug ir tokių teigiamų įspūdžių, tokį stiprų emocinį sukrėtimą, kad vis dar nesu iki galo atsitokėjusi“, – susijaudinusi tvirtino „Swedbank“ akcijos „Mokėkite kortele ir laimėkite kelionę į raketų skrydžių bazę JAV“ pagrindinio prizo – skrydžio į NASA – laimėtoja vilkaviškietė, vaikų darželio darbuotoja Vaida Girniuvienė.

Vaida prisipažino niekada negalvojusi apie jokius laimėjimus. Tad užsiregistravusi kaupti e. taškų, taip pat nieko nesitikėjo. Juolab kad užsiregistruoti ją įkalbėjo vyresnysis sūnus, kelis kartus vis primindavęs, kad mama e. taškus vėliau galėsianti iškeisti į prizus, pavyzdžiui, knygą ar bilietus į patikusį renginį. „Pamaniau, nieko neprarasiu. Net sapnuoti nesapnavau, kad kelias sekundes trukusi virtuali registracija banko svetainėje man atneš tokią milžinišką sėkmę. Matyt, fortūna lemiamą akimirką atsisuko į mane“, – šypsojosi moteris. Anot vilkaviškietės, į pažangius dalykus nereikėtų žiūrėti pro pirštus ar jų bijoti. „Technologijomis, įvairiausiomis naujovėmis labiau domisi sūnus nei aš, mūsų šeimoje jis pirmasis išsiaiškina, kas siūlo kokių naujų paslaugų. Pats išbando ir mane su patikusiais bei dėmesio vertais dalykais supažindina. Kalbant apie banką, galima tik pasidžiaugti, kad tai, kas prieš kelis ar juo labiau keliolika metų atrodė tarsi iš fantastikos srities, šiandien yra pasiekiama visiems. Pakanka naudotis kortele, internetine bankininkyste ar po ranka turėti išmanųjį telefoną. Nebereikia niekur eiti, gaišti laiko eilėse. Galima sakyti pats bankas ateina pas žmogų į namus. Tai didžiulis laimėjimas ir smagu, kad tiek jaunas, tiek senas galime juo naudotis“, – teigė moteris.

Laimėjimas Vaidai buvo įteiktas centrinėje „Swedbank“ būstinėje Vilniuje. „Antras šokas mane ištiko sostinėje, kai manęs pasveikinti susirinko visi banko darbuotojai. Jų buvo berods apie 850. Gyvenime nesu patyrusi tokio dėmesio. O ką jau kalbėti apie filmavimo kameras, žurnalistų skambučius. Po to tris naktis negalėjau užmigti. Palydovą „LitSat-1“ pristatanti komanda „Misija Lituanica 80” buvo atvykusi ir į Vilkaviškį. Tik neklauskite, kaip atrodė palydovas, kokį įspūdį paliko. Iš to streso jo net neatsimenu. Dabar, jau praėjus kelioms dienoms po šių įvykių, galiu tik pasidžiaugti, kad Lietuvoje gyvena tokie įstabaus proto žmonės, kurie jį sukonstravo. Maniau, tai bus garbaus amžiaus profesoriai. Pasirodo, palydovą sukūrė jaunimas. Tai tiesiog nerealu“, – džiugių emocijų neslėpė Vaida.

Pagrindinio „Swedbank“ akcijos prizo laimėtoja neslepia, kad aplankyti JAV buvo sena jos svajonė. Vilkaviškietės silpnybė – kelionės. Ji yra buvusi Turkijoje, Kroatijoje, Egipte. „Kiekvieną mėnesį kaupiau po du šimtus litų. Galvojau, sukaks 55 metai, už tuos pinigus pasidovanosiu kelionę į Ameriką. Nebereikės. Pasirodo reikia labai labai norėti, turėti mažą svajonę ir ši tikrai išsipildys“, – džiaugėsi moteris.

Istorinio įvykio liudininkė Vaida tvirtino, kad svarbiausi žodžiai jai yra šie: šeima, Lietuva, viltis. Tačiau, pasak jos, iš kosmoso, ko gero, verčiausia yra nuskambėti jaunesniojo sūnaus, su kuriuo ir vyks į Hiustoną, sugalvota frazė „Žmogau, gyvenimas gerėja“. Vilkaviškietės nuomone, jei tuo netikėsime, mūsų kasdienybė netenka prasmės. Anot Vaidos artimųjų, kurie nuoširdžiai džiaugėsi moters sėkme, kas jau kas, bet Vaida, patyrusi ne vieną sunkią gyvenimo akimirką, didelių išbandymų, kasdien aplinkinius apdalijanti džiaugsmu ir gerumu, yra verta tapti viena iš keliasdešimties galinčiųjų savo akimis išvysti istorinę Lietuvos akimirką – pirmojo lietuviško palydovo pakilimą į beribį kosmosą.

Ši „Swedbank“ akcija baigėsi, tačiau tikrai ne prizai. Ir toliau verta mokėti kortele bei kaupti e. taškus, mat pastaruosius galima iškeisti į išties vertingus prizus.
Daugiau informacijos apie tai, kodėl apsimoka atsiskaityti kortele, sužinosite apsilankę www.swedbank.lt/mokekkortele.